Nový digitálny vývoj spoločnosti Continental môže zachrániť život upozornením, ak je dieťa zabudnuté vo vozidle
Technologická spoločnosť Continental v záujme ďalšieho posilnenia bezpečnosti cestujúcich zaradila do svojho systému bezpečnosti vozidla (CoSmA) založeného na smartfóne detektor prítomnosti detí (CPD).
Keď vonkajšia teplota dosiahne 30 °C, vnútorný priestor auta sa môže za pol hodiny zohriať až na 45 °C, čo podľa výskumu Univerzity v Georgii môže byť životu nebezpečné pre malé deti. Tento problém je veľmi vážny, pretože podľa americkej Rady pre vnútroštátnu bezpečnosť zomrie v USA každý rok takmer 40 detí na úpal v prehriatych autách.
Detekčný systém spoločnosti Continental na zisťovanie prítomnosti detí používa ultraširokopásmovú technológiu (UWB), aby zabránil podobným tragédiám. Systém detektuje zabudnuté dieťa v kabíne vozidla a v priebehu niekoľkých sekúnd pošle upozornenie na smartphone vodiča. Vďaka tejto funkcii výrobcovia vozidiel zodpovedajú novým prísnym požiadavkám Euro NCAP na bezpečnosť detí a novým požiadavkám USA na bezpečnosť detí, ktoré vstúpia do platnosti v roku 2025.
„Boli sme prvými na svete, ktorí sprístupnili ultraširokopásmový prístup pomocou smartfónu do vozidla, a teraz využívame túto technológiu na záchranu životov tým, že detektujeme malé deti zabudnuté vo vozidle. Týmto novým vývojom ponúkame našim zákazníkom riešenie s obrovskou hodnotou,“ povedal Jean-Francois Tarabbia, vedúci divízie architektúry a sieťových technológií spoločnosti Continental.
Ultraširokopásmová technológia detektuje aj tie najjemnejšie pohyby
Funkcia detekcie prítomnosti dieťaťa funguje ako integrovaný digitálny prístupový systém vozidla a umožňuje vodičom používať smartfón ako kľúče od auta. Na zistenie detí zabudnutých vo vozidle tento systém pracuje v tzv. reflexívnom móde, pričom vysiela ultraširokopásmové signály do priestoru pre cestujúcich a detektuje ich odraz. Systém detektuje zmeny frekvencie alebo fázy odrazeného signálu a na základe toho je schopný rozpoznať rýchlosť a vzdialenosť pohybujúceho sa človeka. Senzory sú mimoriadne presné, pretože dokážu rozpoznať aj veľmi jemné pohyby, ako napríklad zdvihnutie a pokles hrudníka malého dieťaťa pri dýchaní.
Na základe jedinečnej frekvencie dýchania a mikropohybov je systém schopný identifikovať, či je cestujúci bábätko, dieťa alebo dospelý. Ak je dieťa ponechané vo vozidle, systém môže najneskôr po desiatich sekundách poslať zvukové, vizuálne alebo vibračné upozornenie na smartfón vodiča. Systém je schopný rozpoznať bábätká a deti v akejkoľvek polohe sedenia, aj keď dieťa leží pod dekou alebo je v priestore pre nohy.
Použitím ultraširokopásmovej technológie si prístupový systém do vozidla integrovaný v smartfóne ani detekcia prítomnosti dieťaťa nevyžadujú žiadne ďalšie hardvérové riešenie. Tým sa zjednodušuje prevádzka systému a znižujú sa súvisiace náklady. Priekopnícky prístupový systém do vozidla integrovaný v smartfóne od spoločnosti Continental ďalej optimalizuje používateľský zážitok vo vozidlách digitálneho veku.
Vývoj spoločnosti Continental prináša významný prelom v oblasti klasických kľúčov
Spoločnosť Continental uviedol svoju digitálnu prístupovú technológiu založenú na ultraširokopásmovej technológii v roku 2021 prostredníctvom digitalizácie automobilových kľúčov a presunutím rôznych funkcií do smartfónov. S najnovšou verziou systému, ktorá ponúka maximálne komfortné ovládanie, poskytuje aj výrazne zvýšenú bezpečnosť proti takzvanému “relay attack" typu kybernetického útoku, ktorý sa môže vyskytnúť aj pri systémoch bezkľúčového vstupu.
Inovatívny algoritmus systému s využitím ultraširokopásmovej technológie tiež umožňuje zistiť polohu digitálneho kľúča - vo vozidle alebo mimo neho - s presnosťou na centimetre, čo umožňuje vodičovi naštartovať motor bez potreby držania smartfónu. Majitelia vozidiel môžu vytvoriť aj viac digitálnych kľúčov a pouzívat ich súčasne, čím sa vymení potreba vzájomného odovzdávania fyzických kľúčov. Digitálne kľúče sa dajú jednoducho zdieľať aj s inými osobami.
Zdroj:
continenetal.com