Študenti Technickej univerzity v Mníchove (TUM) vytvorili elektricky automobil s najdlhším dojazdom na svete. Tím na jedno nabitie batérie najazdil viac ako 2573 kilometrov. Študentský kolektív súťažil o nový svetový rekord na výstavy IAA Mobility Fair na mníchovskom letisku a úspešne si odniesol ocenenie domov do Mníchova. Otestovanie trvalo celých šesť dní, počas ktorých tím prenocoval na lôžkach v leteckom hangári.
Tím TUfast Eco sa nechystal na šprint, ale na maratón, pretože sa chystal dosiahnuť nový svetový rekord TUM. Napokon trvalo šesť dní, kým sa dostavili konečné výsledky: elektromobil s najdlhším dojazdom na svete pochádza z Mníchova. Mladí inžinieri sa zamerali na aerodynamický dizajn a ľahkú konštrukciu, nainštalovali väčší akumulátor s výkonom 15,5 kilowatthodiny, aby vozidlo dosiahlo kategóriu svetového rekordu.
Rekordnú jazdu zabezpečilo mníchovské letisko, ktoré na experiment sprístupnilo prázdny letiskový hangár. Tento hangár tímu umožnil dosiahnuť rekord aj v tých najhorších poveternostných podmienkach. Predchádzajúci držiteľ rekordu dosiahol 1608,54 km. Túto vzdialenosť sa tímu TUM podarilo prekonať len za štyri dni.
Po 99 hodinách cesty na jej konci tachometer ukázal 2573,79 kilometra. Výsledok taktiež znamená, že z hľadiska spotreby energie spotreboval tím TUfast Eco na prekonanie 100 kilometrov len 0,6 kilowatthodiny. Pre porovnanie: ultra úsporné štandardné vozidlá spotrebujú na 100 kilometrov približne 13 kWh.
Bavorský minister vedy a rektor Technickej univerzity v Mníchove gratulovali k výsledku
Bavorský minister vedy, Markus Blume zagratuloval: „Svetový rekord pre TUM! Gratulujeme tímu TUfast Eco k tomuto fantastickému úspechu. Sme hrdí na našich študentov. Sú jedinečným symbolom TUM. A my sme hrdí na našu najlepšiu univerzitu, ktorá vyžaduje a podporuje priekopnícke myslenie. Mottom TUM je: uč sa a skúmaj. Výsledkom je medzinárodné inžinierstvo v Bavorsku. Týmto svetovým rekordom naši študenti preukazujú nielen odvážnu ambicióznosť. Skrýva sa za ním viac: túžia formovať budúcnosť mobility udržateľným spôsobom.“
Thomas F. Hofmann, prezident TUM, zablahoželal k svetovému rekordu: “Najdlhší elektromobil na svete pochádza z Mníchova! Na TUM podporujeme študentské iniciatívy z čo najširšieho spektra disciplín a popri štúdiu poskytujeme moznosti pre kreativitu. Som obzvlášť hrdý na to, že v tomto prostredí naše tímy stále dosahujú výsledky na najvyššej úrovni. To tiež potvrdzuje, že v oblasti vzdelávania robíme mnoho vecí správne.“
Tím TUfast Eco dosiahol úspechy v medzinárodných súťažiach
Tím TUfast Eco sa okrem rekordných pokusov pravidelne zúčastňuje na medzinárodných súťažiach, ako je Shell Eco Marathon. Na tomto podujatí tím súťaží s tímami z iných univerzít v širokom spektre disciplín. Patria sem aj možnosti autonómnej prevádzky. „Okrem štúdia nám príprava na rekord zabrala nespočetné hodiny. O to viac nás teší, že sme sa stali držiteľmi svetového rekordu.“
Študentské výskumné tímy a študentské aktivity majú na Technickej univerzite v Mníchove dlhodobú tradíciu. Takéto tímy, ako je TUfast, umožňujú študentom využiť vedomosti získané počas štúdia priamo v praxi a vykonávať nezávislý výskum. Tímy TUM dosahujú v súťažiach vynikajúce výsledky a často sa umiestňujú na popredných miestach.
Čo si myslíte? Mohol by tento vývoj viesť k reforme dopravy budúcnosti?