Niekoľko užitočných rád, ktoré si treba zapamätať... a ďalšie tipy, o ktorých si možno ešte nepočul!
Bezpečná jazda je jedným zo zásadných dopravných kritérií pre každého, či už jazdí automobilom alebo iným vozidlom. Aby to bolo čo najbezpečnejšie, je dôležité dodržiavať niekoľko základných bezpečnostných rád, ktoré môžu ovplyvniť naše vodičské schopnosti.
Napríklad by ste si mali byť vždy plne vedomí svojej aktuálnej fyzickej kondície a do vozidla sadnúť s vedomím prípadných nedostatkov. To sa týka aj toho, aby ste boli úplne zdraví, a to fyzicky aj psychicky. Do auta nikdy nesadajte v stave zvýšeného vzrušenia alebo stresu, ak ste rozrušení alebo príliš unavení, pretože vtedy ste náchylnejší na rozptýlenie. Takisto by ste nemali jazdiť, keď ste požili alkohol alebo ste pod vplyvom iných návykových látok. Vyhnite sa šoférovaniu aj vtedy, ak ste si požili lieky, ktoré vás spôsobujú ospalosť alebo ovplyvňujú vaše zmysly.
Osobitnú pozornosť treba venovať tzv. extrémnym podmienkam, pretože nie vždy jazdíme počas dňa v slabej premávke a za dobrého viditeľného počasia, ale aj v noci, v hmle, daždi alebo aj v snehu. V takýchto prípadoch sa viditeľnosť môže výrazne znížiť, preto musíme zostať ostražití! Je dôležité, aby sme videli dopravu rovnako ako sme boli videní v premávke. Udržujte teda čisté okná a zrkadlá a pred vyrazením skontrolujte svetlá!
Samozrejme, nie je na škodu byť si vedomý technického stavu svojho vozidla a venovať tomu zvýšenú pozornosť. Vždy skontrolujme tlak v pneumatikách, pretože ak sú pneumatiky podhustené alebo naopak tvrdšie, ako je predpísané, priľnavosť pneumatík sa môže výrazne znížiť. Pred všetkým odchodom by ste mali skontrolovať aj to, či máte kvapalinu do ostrekovačov okien vo vozidle, pretože sa môžete dostať do situácie, keď ju bude potrebné použiť!
1. Bezpečná jazda na diaľnici:
2. Bezpečná jazda v noci:
3. Bezpečná jazda v hmle:
4. Bezpečná jazda vo fúkajúcom vetre:
Venujte zvýšenú pozornosť nečistotám na ceste, ktoré rozfúkal vietor!
5. Bezpečná jazda v horách:
6. Bezpečná jazda v bahne:
Ako sa môžete jednoducho rozhodnúť, či môžete prejsť cez bahno? Ak je na ceste alebo počas jazdy v teréne veľa bahna, zastavte vozidlo a skontrolujte tvrdosť a hĺbku bahna predtým, ako ho prejdete. Pozrite sa na stopy pneumatík vozidiel, ktoré tadiaľ prešli predtým, to vám umožní odhadnúť hĺbku a konzistenciu blata! Ak zistíte, že pred vami prešli len ťažké nákladné vozidlá a terénne vozidlá, ale vy máte osobný automobil, radšej sa otočte!
Zdroj:
michelin.hu