Zelené pneumatiky Continental sú naozaj zelené

Tóth Dorottya

Zelené pneumatiky Continental sú naozaj zelené

Spoločnosť Continental predstavila svoj inovatívny vývoj ako ekologický koncept na autosalone v Mnichove. Zámerom Conti nebolo uviesť na trh modely, ktoré sú štandardom, ale ukázať, čo všetko sa ešte dá urobiť v mene udržateľnosti.

 image 2022 06 29T161452.232

 

Hlavnou zásadou podľa výrobcu bolo minimalizovať množstvo materiálov použitých pri výrobe a používať recyklovateľné a obnoviteľné materiály všade, kde to bolo možné. Preto je pneumatiky z 35% vyrobená z obnoviteľných materiálov a 17¨% z recyklovaného materiálu. Príkladom predchádzajúceho je prírodný kaučuk zo psieho mlieka alebo kremelina z ryžových šupiek a druhé sú plastové vlákna z recyklácie plastových fliaš na výrobu kostry pneumatiky.

image 2022 06 29T161701.926

 

A čo je ešte dôležitejšie, že podľa spoločnosti Continental tvrdí, že behúň pneumatík by sa mohol meniť niekoľkokrát, čím by sa nadbytočné množstvo odpadovej pneumatiky znížilo na zlomok. To sa ukázalo aj na kolese štúdia: recyklovateľná časť pneumatík je zelená, zatiaľ čo vymeniteľný behúň, ktorý má hrúbku asi jedného prsta, je tradičný čierny.

Treba však poznamenať, že v posledných dvoch alebo troch desaťročiach sa výroba kaučuku uberala úplne iným smerom. Oddelenie samostatných súprav zimnych a letných pneumatík a nemožnosť protektorovania pneumatík druhých a tretích značiek s nízkou cenou tiež viedli k zvýšeniu spotreby, a tým aj k plytvaniu, a je ťažké si predstaviť, že by výrobcovia túto mentalitu porušili.

image 2022 06 29T161850.580

 

A práve to Continental sľubuje: spoločnosť oznámila radikálnu obnovu svojej environmentálnej a sociálnej zodpovednosti, ktorej účinky sa prejavia v priebehu nasledujúceho desaťročia, ak všetko pôjde podľa plánu.

 

 

Zdroj:

conti.de
totalcar.hu

 

 

nano-tyre.sk
kosar icon
Pneumatiky WEBSHOP

tyre-test.org Testy pneumatík,
recenzie od skutočných používateľov
tire icon tyre background