Spoločnosť Continental predstavila budúcnosť mobility v Las Vegas
Výrobca pneumatík Continental predstavil budúcnosť mobility na výstave CES 2022.
Výrobca predstavil inovatívne produkty a služby od serverovej architektúry vozidla a automatizovanej jazdy až po udržateľné koncepcie pneumatík. Základom cieľa technologickej spoločnosti Continental je budúcnosť mobility, ktorá je bezpečnejšia, prepojenejšia a komfortnejšia ako kedykoľvek predtým. Spoločnosť Continental už viac ako 150 rokov revolučne zmenila spôsob, ako sa dopravujeme, a teraz na výstave CES 2022 (Las Vegas, 5. - 8. januára 2022) spoločnosť poskytla náhľad do budúcnosti predstavením riešení dnešných požiadaviek mobility.
„Mobilita budúcnosti znamená bezpečnejší, prepojenejší a inkluzívnejší dopravný systém. Na výstave CES sme predstavili možnosti nášho cieľa Vision Zero a optimalizácie zameranej na pohodlie, ktoré umožnujú jednoduchý prístup k mobilite pre všetkých,“ povedal Gilles Mabire, riaditeľ technického oddelenia spoločnosti Continental Automotiove. „Inovatívne riešenia predstavené spoločnosťou Continental transformujú nielen zážitok z jazdy, ale aj prehodnotenie definície mobility.“
Ako sa z automobilov stávajú štvorkolesové počítače
Technológia vozidiel prejde cez hlbokou transformáciou smerom k úplne prepojeným, automatizovaným a softvérovým vozidlám. Spoločnosť Continental už stojí na čele tohto vývoja tým, že ponúka komplexné riešenia pre serverové architektúry a ako prvý výrobca uvádza na trh vysokovýkonný počítač (HPC) pre sériu elektrických vozidiel Volkswagen ID. Okrem jednotkovo orientovaných HPC platforiem pre miesta vodičov vozidiel, riadenie údajov a sieťové prepojenie vozidiel, bezpečnosť a dynamiku jazdy a automatizované riadenie ponúka spoločnosť Continental teraz aj modulárne platformové riešenia pre HPC realizujúce úlohy z rôznych jednotiek vozidla. Prvý HPC spoločnosti Continental zameraný na rôzne jednotky, ktorý obsahuje funkcie a vlastnosti z jednotiek zodpovedných za karosériu a riadenie vozidla, má byť súčasťou budúcich elektrických vozidiel významného čínskeho výrobcu vozidiel.
Architektúra a sieťové portfólio spoločnosti Continental sa tiež rozšírili o rad škálovateľných zónových riadiacich riešení so zvyšujúcimi sa a medzi doménovými možnosťami. Riadiace jednotky zón (ZCU) sa nachádzajú vo fyzických zónach v blízkosti snímačov a akčných prvkov a fungujú ako komunikačné brány, zabezpečujú inteligentnú distribúciu energie a spoľahlivé vykonávanie funkcií vozidla. Vďaka modulárnym platformovým riešeniam spoločnosti Continental si výrobcovia vozidiel môžu vybrať variant, ktorý najlepšie vyhovuje ich budúcej architektúre vozidla.
Spoločnosť Continental tiež demonštrovala, ako softvér založený na platforme Continental Automotive Edge a výkonná IT infraštruktúra umožňujú nové funkcie a premieňajú mobilitu. Táto modulárna hardvérová a softvérová platforma prepája vozidlo s cloudom a ponúka rôzne možnosti vývoja, dodávky a údržby softvérovo náročných systémových funkcií. Umožňuje vodičom integrovať požadované funkcie počas celej životnosti vozidla pomocou rýchleho a komfortného sťahovania aktualizácií softvéru.
Vylepšenie používateľského zážitku prostredníctvom dizajnu
Spoločnosť Continental sa neustále snaží o bezproblémovú a inovatívnu mobilitu. V rámci tejto skúsenosti spoločnosť Continental demonštruje špičkové riešenia v oblasti dizajnu, inovácií a funkčnosti, ako je napríklad ocenený displej ShyTech, ktorý je stelesnením jednoduchosti a posilňuje bezpečnosť bez kompromisov v oblasti pokročilých funkcií.
Ovládacie plochy pozostávajúce zo skrytých tlačidiel, svetiel a prepínačov sú celkom novým spôsobom integrované do displeja. Keďže ovládacie možnosti sú vždy prítomné, na displeji je viditeľný len obsah, ktorý je v danom momente dôležitý. Namiesto „prázdnej“ čiernej plochy displeja alebo početného množstva tlačidiel vytvára displej ShyTech spoločnosti Continental atraktívnejšie prostredie pre vodiča, elegantný povrch, ktorý môže byť v dizajne dreva, uhlíkových vlákien alebo aj kože. Displej môže siahať od stĺpci k stĺpca, pričom využíva celú šírku prístrojovej dosky, ale môže vytvoriť aj úplne nové interaktívne plochy pre vodiča alebo cestujúcich, kde sa predtým displeje nedali prakticky použiť.
Zväčšenie displejov je jedným z hlavných trendov v interiéroch vozidiel, ale môže tiež viesť k dezorientácii vodičov. Spoločnosť Continental na výstave CES debutovala so svojím víťazným displejom Switchable Privacy Display, ktorý je určený na zábavu cestujúcich na predných sedadlách bez toho, aby odvádzal pozornosť vodiča. Pomocou tejto technológie je multimediálny obsah - videá alebo infotainment systém -, ktorý používajú cestujúci, umiestnený mimo výhľadu vodiča.
V privátnom móde je obsah úplne viditeľný len z pohľadu spolujazdca vďaka vysoko smerovému osvetleniu. V prípade potreby a ak to dopravné podmienky dovoľujú, možno displej prepnúť do verejného módu, aby si vodič aj spolujazdec mohli pozrieť vybraný obsah. Keďže možnosti zábavy vo vozidlách sú stále rozšírenejšie, technológie, ako je napríklad Switchable Privacy Display, sú nevyhnutné na zníženie rozptyľovania vodiča.
Podpora Vision Zero
Dopravné nehody spôsobené vodičmi jazdiacimi v protismere sú jednou z najkatastrofálnejších nehôd, pri ktorých v USA každoročne zomrie takmer 400 ľudí. Spoločnosť Continental tiež predstaví svoj systém Wrong Way Driver, ktorý zvyšuje bezpečnosť upozorňovaním kritických vodičov, keď zistí vozidlo jazdiace v nesprávnom smere.
Včasné upozornenie na pozíciu, rýchlosť a smer jazdy vozidla v protismere umožňuje ostatným vodičom aktívne prijať bezpečnostné opatrenia. Táto technológia je výsledkom kombinácie snímačov a sieťových systémov vozidiel spoločnosti Continental a termovízneho mapovacieho algoritmu. Je to samoučiaci systém, ktorý využíva cestnú infraštruktúru na určenie jazdného pruhu a smeru jazdy. Úplná imerzívna ukážka posadí používateľa za volant v situácii, keď je vodič konfrontovaný s vozidlom jazdiacim v nesprávnom smere. Účastníci môžu túto situáciu zažiť v simulácii jazdy s technológiou Continental alebo bez nej.
Zameranie je naďalej orientované na udržateľnosť
Na výstave CES spoločnosť Continental predstavila aj svoj koncept udržateľných pneumatík Conti GreenConcept. Táto koncepčná štúdia od výrobcu prémiových pneumatík využíva súčasné aj nové technologické prístupy na navrhovanie udržateľných pneumatík pre osobné vozidlá a predstavuje ďalší príklad širokého úsilia spoločnosti Continental v oblasti udržateľnosti. Cieľom integračnej a udržateľnej koncepcie spoločnosti Continental je minimalizácia využívania prírodných zdrojov vo všetkých fázach hodnotového reťazca pneumatík. Štúdia preto pokrýva všetky témy, od výberu a získavania surovín používaných v rôznych štádiách výroby až po metódy na predĺženie životnosti pneumatík. Inžinieri vývoja a odborníci na materiály sa pustili do projektu s obrovským nadšením a identifikovali nové riešenia pre každú z týchto výziev. Výsledkom je mimoriadne sledovateľná pneumatika obsahujúca vysoký podiel obnoviteľných a recyklovaných materiálov, s inovatívnou ľahkou konštrukciou, ktorá šetrí hodnotné suroviny, a má vďaka obnoviteľnému behúňu predĺženú životnosť.
Spoločnosť Continental si stanovila ambiciózny zámer stať sa do roku 2030 najprogresívnejšou spoločnosťou vyrábajúcou pneumatiky z hľadiska environmentálnej a sociálnej zodpovednosti. Cieľom spoločnosti Continental je najneskôr do roku 2050 vyrábať svoje pneumatiky zo 100 % z udržateľných materiálov a dosiahnuť úplnú klimatickú neutralitu vo všetkých svojich zásobovacích reťazcoch.
Zdroj:
conti.de