Výmena pneumatík alebo aká je životnosť pneumatík?
Máte otázku, aká je predpokladaná životnosť pneumatík? Skôr či neskôr sa všetky pneumatiky opotrebujú prípadne poškodia a treba ju vymeniť.
Závisí od viacerých faktorov, medzi ktoré patrí váš štýl jazdy, bydlisko a spôsob údržby pneumatík, kedy nastane tento moment. Ak sa však riadite radami uvedenými v našej príručke, dozviete sa, čo môžete podniknúť, aby vaše pneumatiky slúžili čo najdlhšie, kedy ich treba skontrolovať a ktoré pneumatiky vám poskytnú najlepší výkon počas celej svojej životnosti.
Prečo je dôležité, aby pneumatika slúžila dlho? Existujú dva hlavné dôvody, prečo je dôležité, aby vaše pneumatiky mali dlhšiu životnosť.
1 - Ochrana životného prostredia
Ak zabezpečíte, aby vaše pneumatiky mali dlhú životnosť, prispejete tým k ochrane životného prostredia: nebudete ich tak často vymeniť, čím sa zníži ich vplyv na životné prostredie.
2 - Zabránenie zbytočným nákladom
Predčasná výmena pneumatík je drahá, ale možno sa jej vyhnúť. Ponechaním pneumatík na vozidle až do opotrebovania dezénu sa znižujú náklady na údržbu vozidla.
Ako sa dá predísť predčasnému opotrebovaniu pneumatík?
Opotrebovanie a poškodenie pneumatiky je časom prirodzené. Pokiaľ však pneumatiky zanedbávame, tento čas nastane príliš skoro.
Pravidelne
Nedostatočné nafukovanie, t. j. prevádzka pri nižšom ako požadovanom tlaku, vedie k predčasnému opotrebovaniu pneumatík. Pneumatika časom stráca tlak, čo je prirodzeným javom - preto odporúčame kontrolovať tlak v pneumatikách namontovaných na vašom vozidle raz mesačne (a raz ročne v prípade pneumatík na náhradnom kolese).
Nedostatočnému nafukovaniu by ste sa mali vyhýbať nielen kvôli rýchlemu opotrebovaniu, ale aj kvôli vyššej spotrebe paliva a drahšej prevádzke.
Nadmerné nafúknutie, t. j. prevádzka pri vyššom ako požadovanom tlaku, môže tiež viesť k predčasnému opotrebovaniu. Preto je veľmi dôležité vždy nastaviť tlak v pneumatikách na hodnotu odporúčanú výrobcom vozidla.
Predchádzajte nárazom!
Nájazd na obrubník, prejazd cez výtlk alebo cez spomaľovač: tieto mechanické nárazy môžu zrýchliť opotrebovanie pneumatík!
Náraz v skutočnosti ovplyvňuje geometriu vozidla, čo vedie k nerovnomernému opotrebovaniu pneumatík, prípadne k ich predčasnej výmene.
Uchovávajte svoje letné/zimné pneumatiky správne!
Pri sezónnej výmene pneumatík je dôležité skladovať nepoužívané výrobky v čistej, dostatočne vetranej miestnosti, chránenej pred poveternostnými podmienkami.
Extrémne horúčavy môžu spôsobiť starnutie pneumatík. Chráňte pneumatiky pred priamym slnečným žiarením a príliš nízkymi alebo príliš vysokými teplotami.
Kedy by sme mali nechať pneumatiky skontrolovať?
V prípade, že pneumatiku už používate päť rokov
Počas piatich rokov ste sa pravdepodobne dostali do kontaktu s mnohými rôznymi povrchmi a možno ste zažili aj niekoľko nepríjemných mechanických nárazov. Po piatom roku si nechajte pneumatiky aspoň raz ročne skontrolovať odborníkom. Pravidelné prehliadky časom odhalia, či je kvôli abnormálnemu opotrebovaniu nebezpečné pneumatiky ďalej používať.
Číslo DOT pneumatiky: ako sa dozviete, aká stará je vaša pneumatika?
Na bočnej stene pneumatiky sa nachádza takzvané „číslo DOT“, číselný kód, ktorý informuje o tom, kedy bola pneumatika vyrobená. Prvé dve číslice z tohto štvorciferného kódu označujú týždeň výroby a druhé dve číslice označujú rok výroby
Životnosť pneumatík: desaťročný míľnik
Nevymenili sme pneumatiky za 10 rokov od ich výroby? Spoločnosť Michelin vám z preventívnych dôvodov odporúča vymeniť tieto pneumatiky za nové. Toto odporúčanie sa vzťahuje aj na náhradné pneumatiky.
Označenie indikátora opotrebenia
Podľa zákona sa pneumatiky môžu používať na cestách, kým ich hĺbka dezénu nedosiahne 1,6 mm. Túto hraničnú hodnotu presne označujú hroty alebo rebrá indikátora opotrebenia v hlavných drážkach behúňa: ak sa bloky behúňa opotrebovali až do úrovne indikátora opotrebenia, nastal čas pneumatiku vymeniť.
Vyberte si pneumatiku, ktorá poskytuje presvedčivý výkon aj na poslednom najazdenom kilometri.
Posledný kilometer? Keď sa dezén opotrebuje až po indikátor opotrebenia.
Zabránenie akvaplaningu - aj na opotrebovaných pneumatikách
Aby sa zabránilo aquaplaningu alebo hydroplaningu (keď stratíte kontrolu nad vozidlom počas jazdy na mokrej vozovke) a aby sa zachovala priľnavosť, dezén behúňa absorbuje vodu z povrchu vozovky, na určitý čas sa uskladní vo svojich blokoch a potom ju odvádza zo vzorky smerom dozadu a do boku. S opotrebovaním sa steny odvodňovacích kanálikov zmenšujú a dezén môže absorbovať vodu do čoraz menších častí. Aj pri tenkej vrstve vody vozidlo začne plávať, t. j. stráca priľnavosť k povrchu, a tým aj stabilitu a riadenie. Vyššie spomínané prémiové dezény zimných pneumatík umožňujú, aby pneumatiky aj naďalej účinne zadržiavali a odvádzali vodu - efektívne zabraňujú aquaplaningu až do konca užitočnej životnosti pneumatík.
Nájdite si zimné pneumatiky z ponuky BHPgumi, ktoré čo najviac vyhovujú potrebám vášho vozidla!
https://bhpgumi.hu/autogumi/teli-gumi/
Zdroj:
michelin.com