Ako sa vyhnúť aquaplaningu, teda jazde autom po vode?
Zdá sa, že počasie sa v posledných týždňoch snažilo vyrovnať jarné zrážky tak, že ich zhustilo na niekoľko dní.
To, čo je dobré pre poľnohospodárstvo, nemusí ľudí na ceste potešiť; v takom prípade už v aute sedí viac ľudí, viditeľnosť je horšia a je tu zákerný fenomén aquaplaningu, ktorému ... Je lepšie sa mu vyhnúť. Ale ako? Zhromaždili sme rady odborníkov na HTA.
Čo je to aquaplaning?
Aquaplaning, tiež známy ako „beh na vode“ alebo „dobeh,“ je príčinou mnohých nehôd. Po silných dažďoch sa na vozovke vytvorí súvislá vrstva vody, ktorá zabráni priľnutiu pneumatík k vozovke. vodná vrstva, nie cesta. Výsledkom je, že auto sa nekontrolovateľne unáša a stráca trakciu.
Kde sa vyskytuje aquaplaning?
Zo štatistického hľadiska je aquaplaning bežnejší na diaľniciach ako na vidieckych cestách.
Dôvodom však nie je kvalita chodníka, ale skutočnosť, že tu jazdíme rýchlejšie.
K aquaplaningu prispieva aj nerovný povrch a mierny sklon. Hlavné nebezpečenstvo v nás číha v depresiách, zákrutách, podchodoch a koľajach, teda takmer všade tam, kde dažďová voda nemôže rýchlo odtekať alebo ak spadlo veľké množstvo dažďov a ich únik trvá nejaký čas.
Akou rýchlosťou prebieha aquaplaning?
Výskyt tohto javu závisí od množstva vody, typu pneumatiky a ďalších vonkajších podmienok; ale pri rýchlosti 80 km / h je menej pravdepodobné, že sa vyskytne ako pri 140 km / h.
Ako sa správa naša pneumatika pri aquaplaningu? A čo môžeme robiť?
Profily na behúni pneumatiky sa používajú na odtok vody. Zvyšok dezénu pneumatiky sa drží na ceste.
Ak je profil pneumatiky menší ako 4 mm, nemusí byť dostatok miesta na odtok vody, auto na ňu jednoducho dobehne. (3 mm hlboký dezén zvyčajne poskytuje ochranu letným pneumatikám.)
V prípade zimných pneumatík to však musia byť minimálne 4 milimetre.
Odbornú skúšku absolvujeme s minimálnou hĺbkou profilu požadovanou zákonom - ktorá je v súčasnosti 1,6 milimetra - bude to však cena počas aquaplaningu.
Šírka pneumatiky: čím širšia je pneumatika, tým viac vody musíte vytlačiť.
Preto sú samozrejme široké pneumatiky náchylnejšie na aquaplaning. Niektorí výrobcovia vyvinuli špeciálne profily, ktoré zmierňujú nebezpečenstvo, ale riziko je stále väčšie ako v prípade úzkej pneumatiky.
Tlak v pneumatikách: Čím nižší je tlak v pneumatikách, tým väčšie je riziko aquaplaningu.
Vtedy sa pneumatika roztiahne a rozšíri sa.
Aké sú varovné signály?
Najskôr vypnite rádio, keď prší: hlasný zvuk blatníka je jasným varovaním.
Pozoruhodne hladké riadenie tiež naznačuje, že sa niečo deje. Jedným z dôležitých varovných signálov je, keď začne blikať kontrolka elektronického stabilizačného programu (ESP). (Keď je kontrolka stále rozsvietená, už nie je dobrá priľnavosť.) Ak sa rýchlosť otáča, zatiaľ čo sa rýchlosť vozidla nezvyšuje, znamená to, že pneumatiky nedržia správne. Auto samozrejme už dostáva šmyk. To si vodič pravdepodobne ani nevšimne, pretože už dostal z vozovky šmyk.
Pomáha ESP a ABS?
Trochu áno. Ale tieto pomocné systémy fungujú, iba ak je stále trakcia. To znamená, že ak aquaplaning ovplyvňuje iba jedno koleso, ESP môže ovládať ďalšie 3 kolesá a tak stabilizovať vozidlo.
Ovplyvňuje hmotnosť vozidla aquaplaning?
Auto je plné cestujúcich, naložili sme aj kufor - aj tak jazdíme na mestskom SUV - čo sa mohlo stať? Lepí sa to s väčšou silou, však?
Bohužiaľ vôbec. Štúdie preukázali, že hmotnosť vozidla má na aquaplaning iba malý vplyv.
Čo môže pomôcť: ak nastavíme tlak v pneumatikách na dočasne zvýšené zaťaženie!
Ako sa zachovať v prípade aquaplaningu?
Nekontrolovateľne sa šmýkajúce auto je horor sám o sebe, nočná mora každého auta. V takýchto chvíľach fungujú reflexy výkonnejšie ako vedomé príkazy.
Existujú však niektoré pravidlá, ktoré, ak sa budú pamätať, môžu udržať situáciu pod kontrolou:
- Nechceme korigovať náhle pohyby volantom! Prečo? Aquaplaning je ako auto plávajúce vo vzduchu. Ak medzitým zatočíme volantom, ale auto sa o niekoľko desatín sekundy neskôr „zomelie“, vykoná požadovaný manéver: to znamená, že sa chce otočiť a ťahá nás bokom.
- To isté platí pre brzdy: jemne spomalte, nebrzdite náhle! Držte volant oboma rukami! Pomaly a opatrne zložte nohy z plynu, rýchlosť postupne znižujte!
- Pravidelne kontrolujte pneumatiky: je dostatočná hĺbka dezénu? Je tlak v pneumatikách správny?
- Čo hovoria testy na pneumatiky, ktoré používame? Môžete tiež zvážiť nákup kvalitnejšej sady pneumatík.
- Skontrolujte tlmiče! Zlomené tlmiče nielen znižujú jazdný komfort, ale tiež robia aquaplaning nebezpečnejším.
Pod značkami obmedzujúcimi rýchlosť na diaľniciach často vidíte doplnkovú značku, ktorá naznačuje, že v prípade mokrého chodníka je vhodné výrazne znížiť rýchlosť.
Podľa zväzu pneumatík je používanie pravidelne kontrolovaných, vysoko kvalitných pneumatík prečerpávaných na správny tlak a plnohodnotnej rezervnej pneumatiky rovnakého rozmeru a dezénu, ktorá poskytuje nekompromisné riešenie v prípade silného defektu. prispievajú k bezpečnej jazde a vyhýbajú sa tak aquaplaningu.
hta.org.hu